Reklamacja a zwrot pieniędzy

Kwestia zwrotu i wymiany towaru, a co za tym idzie, zwrotu płatności, to często sporny temat między konsumentem a sprzedawcą. W sklepie jak w życiu – często tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, zaczynają się schody. Dlatego dziś postaramy się wyjaśnić Wam tę kwestię najprościej, jak potrafimy.

Sklep nie chce oddać Ci pieniędzy? Musi!

Zwroty i wymiany

Zasada jest taka, że zwrotów nie ma. Sklepy same ustalają, czy przyjmują zwroty, a jeśli tak, to w jakim czasie i na jakich zasadach. Większość sklepów uznaje zwroty towarów bez podania przyczyny w ciągu 30 dni od dokonania zakupu.

Jeśli sklep nie przyjmuje zwrotów, to czy mogę wymienić towar na inny?

I tak, i nie. Zasada jest taka, że można wymienić wyłącznie towar, który ma wadę. W takim razie znowu musimy podporządkować się ustaleniom sklepu. Jeśli sklep uznaje wymianę każdego towaru, to mamy szczęście, w przeciwnym razie możemy wymienić tylko taką rzecz, która ma jakąś wadę, a termin na jej wymianę jeszcze nam nie przepadł. Terminy wymiany są różne, niektóre sklepy dają na to 5 lub 7 dni, inne 14 lub 30. Jeśli rzecz ma wadę, a termin na wymianę minął, to musimy ją wówczas zareklamować. TUTAJ dowiecie się jak to zrobić.

Jeśli jesteście pewni, że sklep, w którym dokonaliście zakupów przyjmuje zwroty, zobaczcie, co czeka Was dalej.

Zwrot płatności za dany towar

Zwrot płatności reguluje art. 494 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 380).

Art.  494

§  1. Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy, a druga strona obowiązana jest to przyjąć. Strona, która odstępuje od umowy, może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również na zasadach ogólnych naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

§  2. Zwrot świadczenia na rzecz konsumenta powinien nastąpić niezwłocznie.

Zwrot gotówki czy zwrot na kartę płatniczą?

Głównym problemem na linii sprzedawca – kupujący jest forma zwrotu zapłaconej należności. Jak widzicie podstawa prawna nie reguluje formy zwrotu. Wskazuje jedynie, że ma ona nastąpić bez zbędnej zwłoki oraz nie może wiązać się z dodatkowymi kosztami dla konsumenta.

Oznacza to, że jeśli nie mamy przy sobie karty, którą płaciliśmy, ale mamy inną – swoją – sklep powinien zwrócić nam pieniądze na tę kartę.

Jeśli zapomnieliśmy kary, to powinniśmy otrzymać gotówkę.

Płaciłem gotówką lub kartą – sklep zaproponował mi zwrot należności na kartę podarunkową.

Jeśli sklep umożliwia zwrot towaru BEZ ZASTRZEŻENIA, że zwroty  są możliwe, ale wyłącznie na kartę podarunkową, to sprzedawca (w związku z art. 494 § 1) NIE MA PRAWA odmówić nam zwrotu pieniędzy proponując w zamian kartę podarunkową.

Uznana reklamacja – zwrot pieniędzy

Tutaj, podobnie jak podczas zwrotu towaru, sprzedawca może zaproponować nam zwrot należności na kartę podarunkową, ale NIE MA PRAWA nas do tego zmusić. To my sami musimy zdecydować, czy będzie dla nas wygodne, jeśli dostaniemy kartę podarunkową, czy wolimy pieniądze.

Sprzedawca nie może nas zmusić do przyjęcia karty podarunkowej także w sytuacji, gdy nie mamy przy sobie karty, którą płaciliśmy za daną rzecz. Tu znowu, jak podczas standardowego zwrotu, powinien zwrócić nam pieniądze na inną kartę, którą mamy przy sobie i jesteśmy jej właścicielem lub oddać gotówkę.

W przypadku uznanej reklamacji sprzedawca nie może uzależniać dokonania zwrotu od posiadania przez nas paragonu  lub potwierdzenia z karty. Paragon ani potwierdzenie płatności kartą nie są nam potrzebne (podobnie jak przy składaniu reklamacji).

Pamiętajcie o tym, a w razie pytań piszcie :-)

Reklamy

16 thoughts

 1. „Uznana reklamacja – zwrot pieniędzy
  Tutaj, podobnie jak podczas zwrotu towaru, sprzedawca może zaproponować nam zwrot należności na kartę podarunkową, ale NIE MA PRAWA nas do tego zmusić.” – a na jakiej podstawie jest ten wniosek? Ponadto, gdy sprzedawca nie ma jak naprawić lub wymienić towaru to stroną odstępującą od umowy jest chyba klient?

  Polubienie

  1. Janie, szczerze mówiąc nie rozumiem trochę Twojej wypowiedzi. We wpisie chodzi o sytuacje, gdy reklamacja została uznana, czyli np. żądaliśmy wymiany towaru na nowy, a sprzedawca nie ma naszego towaru, wówczas musi nam oddać zapłaconą cenę i nie ma prawa zmuszać nas do przelania należności na kartę podarunkową. Skąd ta pewność – z przepisów Kodeksu cywilnego.
   Pozdrawiam,
   Magda

   Polubienie

   1. Magda – dziękuję, za odpowiedź, która nic nie daje :) Czy ciężko było podać konkretny przepis Kodeksu Cywilnego?

    Polubienie

 2. Mnie natomiast interesuje nieco inny przypadek: reklamacja uznana, klient zażądał zwrotu gotówki (kupił już inny produkt wolny od wad, a ten pierwszy reklamował) natomiast sklep uznał reklamację i postanowił, że wyda produkt nowy, wolny od wad. Super tyle, że po co klientowi dwa produkty (dla uściślenia chodzi o okulary do pływania-potrzebne były, więc klient nie mógł sobie pozwolić na oczekiwanie 14 dni dlatego kupił drugie). Czy sprzedawca może „zmusić” konsumenta do odbioru nowego towaru zamiast zwrócić mu gotówkę?
  Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Klient może zażądać zwrotu gotówki tylko wówczas, gdy wada jest istotna, tj. wówczas gdy towar nie nadaje się celu dla którego został przeznaczony i dana wada uniemożliwia czynienie właściwego użytku z towaru. Do tego, jeśli jest to pierwsza reklamacja danej rzeczy, a sklep posiada taki sam towar, to konsument musi go przyjąć, nie może wówczas żądać zwrotu gotówki, nawet jeśli wcześniej kupił drugi taki sam produkt. Sklep w takim wypadku może zmusić konsumenta do przyjęcia rzeczy. Natomiast jeśli miała miejsce pierwsza przesłanka, czyli istotność wady, to konsument może dochodzić swoich racji w sporze ze sprzedawcą.
   Pozdrawiamy :)

   Polubienie

 3. Witam, kupiłam płaszcz. Sieciówka. Po miesiącu użytkowania wyglądał jak szmatą. Sklep rozpatrzył reklamację pozytywnie. Żądałam zwrotu gotówki ( naprawic się nie da, wymiana mija się z celem, bo sytuacja reklamowania produktu stałaby się cykliczna). Sklep poinformował mnie, że zwrot nastąpi na kartę podarunkową, ponieważ takie są wewnętrzne procedury sieci. Moje pytanie- czy zasadne w tej sytuacji jest powoływanie się na artykuł 494 KC? Chciałabym w możliwie najkrótszym czasie rozwiązać sprawę. Pozdrawiam

  Polubienie

 4. Pytanie za 100 pkt. Produkt kupiony przy pomocykarty podarunkowej. Reklamowany. Reklamacja uznana.

  Według artykuły 494. Kodeksu Cywilnego zwrot świadczeń po odstąpieniu od umowy musi być dokonany w takim sam sposób, jak przy zawieraniu umowy.

  Zatem mają prawo dać mi kartę podarunkową?

  Polubione przez 1 osoba

 5. Witam, obecnie mam taką sytuację, w której została uznana reklamacja towaru, konretnie rękawiczek,
  które podczas deszczu barwiły ręce. Zostałem poinformowany, że zwrot pieniędzy będzie uzany w formie bonifikarty, czy mam prawo odmówić w takiej sytuacji i rządać gotówki (w takiej formie płaciłem)?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Polubienie

 6. A co w sytuacji gdy nie znając sytuacji przyjęłam taką kartę chociaż domagałam się zwrotu gotówki? Czy mogę się ponownie domagać zwrotu pieniędzy w gotówce czy już nic nie da się z tym zrobić ?

  Polubienie

 7. Witam, powtarzając po części pytanie, reklamacja uznana, zamiast zwrotu pieniędzy – zwrot na kartę podarunkową, i pytanie brzmi czy wystarczy słowna odmowa takiej karty czy też należy napisać oświadczenie o domaganiu się zwrotu gotówki ?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s