Odrzucona reklamacja – pozew do sądu

Na początku stycznia 2017 r. pojawiła się ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów. Nowy system został wprowadzony w celu ujednolicenia postępowania w całej Unii Europejskiej. Konsumentom miał dać możliwość szerszego korzystania z różnych opcji rozstrzygnięcia postępowań reklamacyjnych przed różnymi instytucjami, nie tylko przed Rzecznikiem Konsumenta lub Wojewódzkim Inspektoratem Inspekcji Handlowej.

Rzeczywistość jednak jest zupełnie inna. Sprzedawcy bowiem mogą nie wyrazić zgody na prowadzenie takich postępowań, co za tym idzie zmuszając konsumentów do złożenia pozwu do sądu. Jak się okazuje sklepy zwykle korzystają z tej opcji zostawiając konsumenta na lodzie. Niestety ciągle jest tak, że sąd dla niektórych to zbyt poważna sprawa, jak na reklamację butów, spodni czy bluzki.

Owszem, złożenie takiego pozwu, to nie jest prosta sprawa, jednak chciałybyśmy odczarować powagę sądu i przekonać, że dochodzenie swoich praw w sądzie, to nic strasznego.

Zapraszamy!

Reklamacja i Sąd.jpg

Odrzucona reklamacja, co dalej?

Jeśli reklamacja, a później odwołanie nie przyniosą upragnionego skutku, a sprzedawca wyraził zgodę na polubowne rozpatrzenie sporu, proponuję skorzystać z pomocy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej (WIIH) lub innej instytucji, która w Waszym imieniu rozwiąże polubownie spór, o czym więcej dowiecie się TUTAJ.

Co robić, gdy interwencja takiej instytucji nie odniosła rezultatu lub sprzedawca nie zgodził się na polubowne rozpatrzenie sporu ?

Napisać pismo przedsądowe, czyli odstąpienie od umowy, np. takie:

Przypadek I: Sprzedawca wyraził zgodę na polubowne rozpatrzenie sporu, jednak nie odniosło to rezultatu

W nawiązaniu do poprzedniej korespondencji a także do faktu, że chęć polubownego zakończenia sporu (zgodnie z pismem Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej) nie odniosła rezultatu odstępuję od umowy i żądam zwrotu kwoty (tu wskazujemy kwotę) w ciągu 7 dni od dnia otrzymania niniejszego odstąpienia.

Ponadto informuję, że w przypadku braku zwrotu zapłaconej ceny, w ciągu 7 dni od dnia otrzymania pisma, w celu dalszego dochodzenia roszczenia, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową w systemie sądownictwa powszechnego.

Przypadek II: Sprzedawca NIE WYRAZIŁ ZGODY na polubowne rozpatrzenie sporu

W nawiązaniu do poprzedniej korespondencji a także do faktu, że chęć polubownego zakończenia sporu nie odniosła rezultatu – wcześniejsze negatywne stanowisko dotyczące reklamacji zostało podtrzymane, ponadto nie uzyskano zgody na pozasądowe rozwiązanie sporu konsumenckiego – odstępuję od umowy i żądam zwrotu kwoty (tu wskazujemy kwotę) przelewem na numer konta: (tu wskazujemy numer konta).

Ponadto informuję, że w przypadku braku zwrotu zapłaconej ceny, w ciągu 7 dni od dnia otrzymania pisma, w celu dalszego dochodzenia roszczenia, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową w systemie sądownictwa powszechnego.

Odstąpienie od umowy nie odniosło rezultatu – nie otrzymałem zwrotu zapłaconej ceny w podanym terminie, co teraz?

Samemu lub z pomocą Rzecznika Konsumentów wypełnić pozew sądowy.

Do tego będziecie potrzebowali formularza pozwu – dostępnego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Jeśli wypełniając pozew zabraknie Wam miejsca w dowodach, będziecie musieli skorzystać jeszcze z formularza wniosków dowodowych, zwanego formularzem WD – dostępnego np. TUTAJ

Za złożenie takiego pozwu w sądzie zapłacimy 7% wartości rzeczy, nie mniej niż 30 zł. Oczywiście, jeśli wygramy sprawę, to wszystkie poniesione przez nas koszty zostaną nam zwrócone.

Dlaczego nie trzeba się obawiać postępowania na drodze cywilnej w sprawie reklamacji?

Postępowanie, które będzie toczyć się przed sądem, to postępowanie uproszczone. Oznacza to, że nie zostaniemy wezwani na rozprawę i nie będziemy musieli opowiadać przed sądem historii zakupu i reklamacji rzeczy. Te wszystkie informacje zostaną zawarte w pozwie i to na tej podstawie zostanie wydane orzeczenie.

By złożyć sprawę do sądu nie musimy posiadać także opinii niezależnego, wpisanego na listę Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej, rzeczoznawcy. Jeśli sąd uzna to za konieczne, sam powoła rzeczoznawce sądowego.

Jak wypełnić pozew?

Ciężko jest rzetelnie i jasno opisać, jak należy wypełnić pozew, dlatego przygotowałyśmy dla Was wzory do pobrania.

Wzór wypełnionego pozwu możecie pobrać tutaj: POZEW-WZÓR

Wzór wypełnionego formularza WD możecie pobrać tutaj: FORMULARZ WD-WZÓR

Rzeczy wypełnione na niebiesko są ogólne i dotyczą w zasadzie każdej sprawy reklamacyjnej, którą ostatecznie skierujemy do sądu. Treść oznaczona kolorem czerwonym jest zmienna w zależności od istoty sprawy.

W razie wątpliwości piszcie o poradę :-)

Podoba Ci się to co robimy? Będzie nam bardzo miło, jeśli polubisz nasz fanpage na Facebooku, o TUTAJ.

Reklamy

11 thoughts

 1. Bardzo ciekawy i pomocny artkuł :) Do pozwu sądowego należy dołączyć oryginały czy wystarczające będą kserokopie dokumentów?

  Polubienie

 2. Potrzebne nam będą 3 egzemplarze. Pierwszy dla sądu – z orginałami, ew. jeśli nie posiadamy jakiegoś orginału wskazujemy gdzie jest orginał i dołączamy ksero poświadczone za zgodność. Jeśli nie mamy ani orginału ani ksera a dokument jest istotny dla spray, to po prostu wskazujemy, gdzie znajduje się orginał. Drugi dla pozwanego – kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem a tę kopię również dostarczamy do sądu, trzeci egzemplarz jest dla nas i tuaj także kserokopia dokumentów.

  Polubienie

  1. Pogubiłam się trochę…czyli do sądu składamy pozew w 3 egzemplarzach? Czy wystarczy w dwóch, bo trzeci zatrzymuję dla siebie? Pozew mam zamiar wysłać pocztą.

   Polubienie

 3. Bardzo pomocne informacje , składam pozew do sadu , może przez walkę o solidne wykonie usługi ,zmusimy wykonawców do uczciwości wobec klienta

  Polubienie

  1. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ koszty są orzekane przez sąd i w ustawie o kosztach dla tego typu spraw nie ma tych kosztów wyznaczonych. Na pewno są to koszty procesu – kilkadziesiąt złotych (między 30-60zł) i jeśli pozwany/pozwana korzystała z zastępstwa procesowego, to poniesiemy także koszty tego zastępstwa.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s